Mycie wanny – jak zrobić to dobrze?

Ciekawostki Poradnik

Wanna to bardzo ważny sprzęt w każdej łazience. To w niej bowiem możesz zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy oraz zapomnieć o problemach dnia codziennego. Każdy sprzęt domowy wymaga jednak odpowiedniej konserwacji, by mógł służyć przez długi czas i cieszyć użytkowników. W tym tekście opowiemy Ci o tym, jak myć wannę.

Wanna wannie nierówna

Zasadniczo istnieją trzy rodzaje wanien i każdy z nich wymaga innej techniki mycia. Zanim więc zabierzesz się za czyszczenie, sprawdź, jaką wannę masz w swojej łazience: ceramiczną, emaliowaną czy akrylową?

Jak wyczyścić wannę ceramiczną?

Wanny z twardej gliny są bardzo wytrzymałe i bez wątpienia najłatwiej utrzymać je w czystości. Wystarczy standardowy środek do czyszczenia oraz gąbka. Zalecamy stosowanie produktów, które pochodzą z pewnego źródła i sprawdziły się już w domach milionów użytkowników. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie hurtowni z chemią importowaną.

Jak wyczyścić wannę emaliowaną?

Wanny emaliowane są pokryte cienką warstwą szkliwa. Z tego powodu nie powinieneś stosować do czyszczenia tego typu sprzętu środków o właściwościach żrących. Wybieraj raczej delikatne mleczka, które pomogą Ci pozbyć się zabrudzeń. W przypadku plam, które nie chcą zejść w standardowy sposób, rozcieńcz 5 ml fosforanu trójsodowego litrze wody i nanieś roztwór na zabrudzenia. Pamiętaj jednak o założeniu rękawic ochronnych.

Jak wyczyścić wannę akrylową?

Ten rodzaj wanien jest najdelikatniejszy, a co za tym idzie, wymaga odpowiedniego traktowania. Do czyszczenia używaj miękkich szmatek oraz mleczek. Jeśli zależy Ci na codziennym dobrym wyglądzie wanny z akrylu, staraj się czyścić ją po każdej kąpieli.

A co z kranami?

Te elementy często są pokryte osadami z mydła oraz twardej wody. Najlepiej czyści się je szczoteczką do zębów. Nanieś na kran środek w sprayu i rozetrzyj go przy pomocy szczoteczki. Szybko zauważysz, jak zabrudzenia kapitulują.

Jak pozbyć się najpopularniejszych osadów?

Łazienka to miejsce, w którym panuje specyficzna atmosfera. Jest tam wilgotno oraz z reguły ciepło. To z kolei stanowi idealne środowisko do rozwoju pleśni oraz innych osadów. Poniżej znajdziesz sposoby na trzy najpopularniejsze zabrudzenia w łazience.

  1. Pleśń – pleśń najskuteczniej usuwają płyny typu Domestos. Uważaj jednak, by płyn nie miał kontaktu z metalowymi częściami wanny. Duża ilość pleśni może być również skutkiem starej uszczelki.
  2. Zacieki z mydła – w tej kwestii liczy się regularność. Po każdej kąpieli stosuj mleczko do czyszczenia. Jeśli zaniedbałeś trochę ten aspekt mycia wanny, powinieneś użyć amoniaku, ale pamiętaj, że jest to bardzo mocny środek i warto wcześniej przeczytać instrukcję stosowania.
  3. Twarda woda – do pozbycia się osadów z wody wystarczy sok z cytryny, który radzi sobie ze wszelkimi zabrudzeniami wywołanymi minerałami.

Dodaj komentarz